Vinç Periyodik Kontrolü ve Muayenesi

Vinç Periyodik Kontrolü, yük Kaldırma amacıyla kullanılan kaldırma ekipmanlarının İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında belirli periyotlarla test ve muayeneleri yapılması işlemidir. Sanayi ve endüstride bir çok alanda kullanılan vinçlerin zamanında periyodik kontrole tabi tutularak eksiklik ve noksanlıkların giderilmesi gereklidir. Vinç Periyodik Kontrolü standartlarda aksi belirtilmediği sürece, kaldırma ve iletme ekipmanlarının, beyan edilen işletme yükünün en az 1,25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olmalıdır. Ayrıca Kaldırma Araçlarının bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunmalıdır. Vinçlerin periyodik kontrollerinde yapılacak olan dinamik deneyde deney yükü beyan edilen işletme yükünün en az 1,1 katı olması gereklidir.

Vinç Çeşitleri Periyodik Kontrolü

Vinçler çalışma prensibi olarak benzerlik göstermektedirler. Yükün kaldırılması ve iletilmesinde ihtiyaca göre çeşitli tipleri vardır. En çok rastlanan periyodik kontrole tabi vinç çeşitleri aşağıdadır..

Monoray Vinç Periyodik Kontrolü

Tek ray üzerinde ileri geri hareketi yapan vinçlerdir. Bu tip vinçler kaldırma ve indirme işlemini motor ile sağlarken ileri ve geri yöndeki hareketlerini motor veya el ile sağlayabilmektedir. Kapasiteleri ihtiyaca göre belirlenmektedir. Ray hattı genellikle düz olmakla birlikte döner olan tipleri de vardır. Monoray Vinç Periyodik Kontrolü Ekipnete kayıtlı yetkili makine mühendisi veya makine teknikeri tarafından yapılabilmektedir.

Gezer Köprülü Vinç Periyodik Kontrolü

Gezer Köprülü vinçlere kedili vinçlerde denilmektedir. Bu tip vinçler vinç kaldırma grubu ve pano ile birlikte ileri-geri aşağı-yukarı ve sağ-sol yönlerinde hareket sağlayabilmektedir. Kumanda mekanizması uzaktan kumandalı veya kablolu tipleri mevcuttur. Köprü-Kiriş grubu yukarıda hareketi sağlar. 

Portal Vinç Periyodik Kontrolü

Portal Vinçler gezer vinçler ile oldukça benzer özelliklere sahiptir. Gezer Köprülü vinçler gibi ileri-geri aşağı-yukarı ve sağ-sol yönlerinde hareket sağlayabilmektedir. Aralarındaki önemli fark portal vinçler raylar üzerinde hareket etmesidir. Portal ve gezer köprülü vinçlerin kaldırma kapasiteleri genelikle monoray vinçlerden fazladır.

Dikme Kollu Vinç (Pergel Vinç) Periyodik Kontrolü

Pergel Vinçler adından da anlaşıldığı gibi pergel gibi yük ile dairesl hareketler yapabilir. Bu tüp vinçlere dikme kollu vinç de denilmektedir. Dikme kol ayakları yükün en çok zorlama yaptığı ve hasar görülebilecek hassas noktalardır.

Yük Asansörü Periyodik Kontrolü

Yük asansörü yukarı ve aşağı yönde kabinli bir platform içinde yük taşımacılığında kullanılan iş ekipmanıdır. Çalışma mekanizmalarına ve mekanik tasarımlarına göre bir çok çeşidi vardır. Yük Asansörü Periyodik Kontrolü ekipnete kayıtlı firmamız mühendislerince yapılmaktadır. Akreditasyon şartı bulunmamaktadır.

Vinçlerin Statik ve Dinamik Yük Testi

Vinçlere yapılan önemli testlerden biri statik yükleme testidir. Vinç statik testi konusunda yetkin bir uzman tarafından en geç yılda bir kez yapılmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında vinç periyodik muayenesinde statik testin yapılması zorunludur. 

Vinç Statik Yük Testi Nasıl Yapılmalıdır? 

Vinç Statik testi İşletme beyan yükünün 1.25 katı değerinde bekletilerek yapılmalıdır. İşletme beyan yükü vinç kapasitesini aşmamalıdır. Vinç ölçüm esnasında gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Vinç kaldırma grubu, kirişler, frenler ve diğer mekanik grubun yüke karşı davranışı incelenmeli ve raporlanmalıdır.

Vinçlerin Dinamik Yük Testi

Vinçlerin dinamik testi, vinç işletme beyan yükünün 1.1 katı yükte yapılmalıdır. Vincin tüm hareketleri güvenle gerçekleştirdiği teyit edilmelidir. 

İşletme Beyan Yükü Nedir

İşletme Beyan Yükü, Kaldırma aracını kullanan kullanıcı tarafından belirlenen ekipmanın kaldırabileceği yüktür. Kullanıcı/Firma bu yükü belirlerken kaldırma ekipmanın kapasitesini aşamaz. İşletme beyan yükü kapasite ile aynı da olabilir, bu seçim işletmenin ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Vinç Periyodik Kontrol ve muayenesinde işletme beyan yükü dikkate alınarak kontroller gerçekleştirilmektedir.

Kaldırma ve İletme Ekipmanı Periyodik Test, Kontrol ve Muayene Hizmetleri Arasında:

Vinç Periyodik Kontrolü, Vinç Muayene, Vinç Uygunluk Raporu, Vinç Test, Dinamik Test, Statik Test
 • Frenlerin, debriyajların, kasnakların ve tel halat bağlantılarının kontrol edilmesi
 • Tasarım çalışmaları ve hesaplama incelemeleri
 • Dinamik ve statik yük testi
 • Kasnak dahil olmak üzere tüm yapısal yük taşıyan elemanların muayenesi
 • Yapısal bütünlüğünü sağlamak için vinç kirişleri, raylar ve tepe vinç kolonlarının kontrol edilmesi
 • Hat seviyesi ve span Vinç gantry anketleri
 • Çatlaklar için yük kancalarının tahribatsız muayenesi (NDT) ve çarpıklıkların görsel denetimi
 • Ünitenizin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için operasyonel testler
 • Mekanik, yapısal, elektrik ve emniyet sistemlerinin yanı sıra halat ve zincirlerin kullanılmasından önce periyodik denetimler ve muayene
 • Tüm emniyet cihazlarının yeniden incelenmesi
 • Düzenleyici uygunluk değerlendirmeleri
 • Kalıntı ömür değerlendirmesi
 • Onarım denetimi

Bize bugün ulaşın ve vinç, kaldırma araçlarının emniyet, güvenilirlik ve kanuni gerekliliklere uygunluğunu nasıl sağlayabileceğinizi keşfedin.

Referanslar

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu