Transpalet Periyodik Kontrolü

Transpalet Periyodik Kontrolü ile ilgili düzenleme 6331 sayılı iş sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna dayanarak çıkarılan "İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği"nde belirtilmiş olup yılda en az bir kez yaptırılmasının zorunlu olduğu belirtilmiştir. Transpalet Periyodik Muayenesi yetkili Makine Mühendisi veya Makine teknikeri tarafından kontrol edilerek transpalet periyodik kontrol raporu hazırlanmalıdır.

Transpalet Nedir

Transpalet 2500 kg’a kadar olan paletli yükleri iletmede kullanılan iş ekipmanıdır. Basit bir kaldırma aracı olan transpalet, yükü yerden 15cm kadar yerden kaldırmakta ve el gücü ile yönlendirerek yükün taşınmasını ve iletilmesini sağlamaktadır.

Transpalet Periyodik Kontrol Formu ve Raporu

Transpaletlerin tamamen elektrik tipleri için elektrikli transpalet kontrol formuna uygun olarak kontrol edilmeli ve transpalet periyodik kontrol raporu hazırlanmalıdır. Transpalet muayene formunda transpalete ilişkin teknik veriler ve genel kontroller yapılan test ve muayene ile sonuç bölümlerinin bulunması gerekmektedir.

Transpalet Periyodik Kontrol Raporunda dikkat edilmesi gereken asgari rapor bölümleri "İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği"nde belirtilmiştir. Bu bölümler her Transpalet Periyodik Kontrolü Raporunda bulunmasına dikkat edilmelidir.