Makine ve Tezgah Periyodik Kontrol

Makine ve tezgah periyodik kontrol, pres çeşitleri, freze, enjeksiyon, matkap, kaynak makinası vb. iş ekipmanlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından taşıdığı riskler, elektronik donanımı, mekanik koruma sistemi vb. güvenlik donanımlarını kapsayan kontrol ve muayene faaliyeti olarak tanımlanmaktadır.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında işletmelerde bulunan iş ekipmanlarının periyodik kontrol test ve muayenelerinin / tezgah periyodik kontrollerinin yaptırılması zorunludur. Tezgah ve Makineler de (Freze, Matkap, Abkant Pres, Enjeksiyon vb.) ağır sanayide ve metal işlemesi yapan işletmelerde işin yapılmasında kullanılan iş ekipmanıdır.

Makine ve Tezgah Periyodik Kontrol, Freze, Torna, Abkant Periyodik Muayene Raporu

İş Ekipmanı Nedir

İş ekipmanı, işin yapılmasında kullanılan makine, alet, tesis ve tesisat olarak tanımlanmıştır.[1] Mevzuat iş ekipmanı tanımı oldukça geniş tutmuştur. Bu nedenle işveren iş ekipmanı tanımına giren makina ve tezgahların periyodik kontrol yapılması ve neticesinde tespit edilen noksanlıkların giderilmesi işverenliği hukuken koruyacaktır. Bu tanım oldukça genişte olsa özellikle risk içeren makine ve tezgahların periyodik muayenesinin yaptırılması önem arz etmektedir.

Makinalarda bulunması gereken siviç donanımları, ışın bariyerleri, elektrik donanımı vb. kontrolü uzmanlık ve tecrübe gerektirmektedir. Söz konusu tezgah ve makinelerin periyodik kontrolleri yapılmalı ve yapılan kontrol neticesinde tespit edilen arıza ve noksanlar giderilmelidir.

Ağır sanayide kullanılan bazı tezgah ve makineler örnek olarak aşağıda verilmiştir:

Freze Periyodik Kontrol ve Muayene

Torna Periyodik Kontrol ve Muayene

Matkap Periyodik Kontrol ve Muayene 

CNC Periyodik Kontrol ve Muayene

Pres Periyodik Kontrol ve Muayene (Eksantrik, Hidrolik vb. çeşitleri)

Abkant Pres Periyodik Kontrol ve Muayene

Enjeksiyon Periyodik Kontrol ve Muayene

Kıyma Makinası Periyodik Kontrol ve Muayene

Diğer Tezgah ve Makinalar

Bize bugün ulaşın ve Tezgah ve Makinaların, Freze, Abkant, Torna, CNC emniyet, güvenilirlik ve kanuni gerekliliklere uygunluğunu nasıl sağlayabileceğinizi keşfedin.

REFERANSLAR

  1. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği