Kompresör Fenni Muayene

Kompresör Fenni Muayene Raporu, İstanbul ve genelinde Başakşehir, Beylikdüzü, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt gibi bir çok belediye tarafından işyeri açılışında istenen zorunlu belgeler arasındadır.

İşyeri açılışı dışında belediyeler rutin olarak kompresör fenni muayene yapılıp yapılmadığı kontrol etmekte ve tutanak altına alınmaktadır. Öyle ki bu kompresör muayene raporu olmayan işyerleri geçici olarak mühürlenebilmektedir.

Kompresör fenni muayenesi ve kompresör periyodik kontrolü esasında aynı belge olup resmi kurumlarca, iş güvenliği uzmanlarınca istenmektedir. Kompresör muayene raporu örneği ve kompresör periyodik kontrol raporuna bakıldığında fark olmadığı görülecektir.

Kompresör Hava Tankı Patlamaya Karşı Dayanıklı Bölmede Bulunmalıdır:

Kompresörler sıkıştırdıkları havayı bir tank içine iterler ve sıkışan hava basınçlanır.  Basınçlı havayı tutan tank gerilime dayanamadığında şiddetle patlayacaktır.

Patlamanın önlenmesi birinci esastır. Ancak ek önlemler de gereklidir. Bu önlem patlamaya karşı dayanıklı bölmedir. Hava tankları patlamaya karşı güvenli, insanların bulunmadığı bir bölümde olması patlama esnasında oluşabilecek yaralanma ve kayıpları önleyecektir.