Kule Vinç Nedir

Kule Vinç, yük kaldırma ve iletmede denge prensibine göre çalışan iş ekipmanıdır. Yüksek noktalara yükün kaldırılması ve iletilmesinde tercih edilir. Genel kullanım alanı inşaat/şantiye işleridir. Yüksek kaldırma mesafeleri ve büyük kapasitelerinde kullanılan kule vinçlerin bakımları ve periyodik kontrolleri titizlikle yapılmalıdır. Çalışma esnasında birçok risk faktörünü taşımaktadır. 

Kule Vinç Periyodik Kontrol Ne Zaman Yapılmalıdır

  • Çalışma koşullarında yapılan büyük değişiklik ve onarımlardan sonra,
  • Deprem, sel vb. ekipmanın çalışmasını etkileyebilecek doğal olaylardan sonra,
  • İlk kez kurulduğunda kullanılmaya başlamadan önce,
  • Periyodik zaman aralıklarında yapılmalıdır.

Kule Vinç Periyodik kontrol ve muayenelerinde özellikle vincin, çalışma konumu, fonksiyonel testleri, dinamik ve statik çalışma yük testleri yetkili makine mühendislerince yapılmalıdır. Yapılan Periyodik kontrol neticesinde tespit edilen uygunsuzluklar derhal giderilmelidir.

Kule vinç kazaları maalesef ölümle sonuçlanabilen ciddi kazalardır. Sık rastlanan Kule Vinç Kazaları, Kule vincin devrilmesi, Yıldırım düşmesi, çalışanın düşmesi, ekipman üzerinde hareketli parçalara sıkışma, ezilme kopma, denge yükünün kopması ve düşmesi, halat kopması, yük düşmesi vb. olarak sayılabilir.

Özellikle şantiyeler/Yapı İnşaatı işyerleri çok canlı ve hareketlidir. Birçok çalışan ve işletme bir arada ortak bir alanda çalışmaktadır. Bu işletmelerde özellikle ekipman kontrollerine dikkat edilmelidir.

Güvenliğiniz ucuz değildir. Periyodik Kontrollerinizin Teknik Profesyonellerince yapılması için lütfen iletişime geçin.